מורשת

ציונות, חלוציות ומקצוענות

ההיסטוריה של סלא שזורה בהיסטוריה של מדינת ישראל: מקימיה, מאבות הישוב העברי ומנהליה מאושיות העולם הכלכלי בישראל. מספר אבני דרך משמעותיות בהיסטוריה של החברה:

 • 1901 – ייסוד סלומון את לווין

  חיים סלומון, בנו השישי של יואל משה סלומון - ממקימי הישוב העברי הישן, מייסד ביחד עם גיסו משה לווין בית מסחר לתרופות סמוך לשער שכם בירושלים בשם "סלומון את לווין".

                                          

 • 1916 - ייסוד סלא

  במרוצת השנים יצחק אלשטיין, גם הוא גיסו של חיים סלומון, מצטרף והשלושה משלבים כוחות, רוכשים ביחד את בית המסחר לתרופות "לפין" ביפו, ומשנים את שם החברה המשותפת שלהם ל-סלא, סלומון לווין ואלשטיין בתי מסחר לרפואות.
  החברה, חלוצה בשוק התרופות הישראלי, עסקה בעיקר בייבוא תרופות והפצתן בישראל, פלשתינה דאז.

 • שנות השלושים של המאה ה-20 – עידן חדש לייצור תרופות בארץ

  בשנות השלושים למאה הקודמת עולים רוקחים וכימאים רבים לארץ מרביתם מגרמניה ומקימים בתי ייצור לתרופות כגון "טבע", "צרי", ו- "איקאפארם".


 • 1935 – חנוכת מפעל טבע בירושלים

  מפעל טבע מוקם בשכונת בית וגן בירושלים על ידי דר' גוטר פרידלנדר ודר' אלזה קובר.


 • הקמת "אסיא מעבדות בע"מ" - מפעל לייצור תרופות

  מייסדי סלא מבינים כי מתחריהם החדשים עלולים לייתר את בית המסחר הסיטונאי שלהם ומחליטים להקים בעצמם מפעל לייצור תרופות בפתח תקווה, בשם "אסיא מעבדות בע"מ". עם השנים רוכשת חברת אסיא את הבעלות על מפעל "צרי" ומתמזגת לחברת "אסיא – צרי".
ציונות, חלוציות ומקצוענות
 • סוף שנות השישים - סלא רוכשת את טבע

  במרוצת השנים מעביר חיים סולומון את ניהול מפעל "אסיא" לידיו של בנו נחמן. ביתו של נחמן, דליה, נישאת לאלי הורביץ שבמסגרת לימודיו האקדמאיים מתחיל לעבוד כשוטף כלים במעבדות המפעל. אלי מתחיל ללמוד את רזי התחום ומשתלב עם השנים בהנהלת החברה.
  כחלק ממדיניות של מיזוגים ורכישות שהייתה נהוגה באותם זמנים על ידי הנהלת אסיא-צרי, מחליט אלי הורביץ על רכישת מפעל טבע. בכך רוכשת חברת אסיא את המניות של חברת טבע.

 

 • 1976 – מיזוג אסיא, צרי וטבע תחת המותג "טבע"

  בכדי לחזק את מעמדה בשוק הפרמצבטי מחליטה הנהלת החברה המשותפת על מיזוג החברות תחת מותג אחד ראשי והוא טבע. סלא ממשיכה לפעול כבית מסחר בבעלות טבע ומספקת שירותי שרשרת אספקה לחברת טבע בישראל.

 

 • שנות ה-2000 – סלא הופכת להיות גוף עצמאי

  טבע מחליטה להפוך את סלא לגוף עצמאי המספק שירותי שרשרת אספקה בסטנדרטים בינלאומיים גבוהים לחברות תרופות גלובליות וחברות מקומיות אחרות המעוניינות בפתרונות לוגיסטיים בשוק הפרמצבטי בישראל.

 

 • 2011 השקת המרכז הלוגיסטי בשוהם

  לאור הגידול המשמעותי בפעילות סלא והרצון של טבע לספק מענה לוגיסטי מרכזי עבור מפעלי טבע הפזורים באתרים שונים בישראל, נבנה המרכז הלוגיסטי המתקדם בשוהם, הנותן שירותי אספקה ולוגיסטיקה בסטנדרטים הגבוהים בעולם.